Twardoch, Lagercrantz, Żulczyk, Link - nowa edycja festiwalu Apostrof!

Druga edycja Apostrofu będzie obfitować w liczne spotkania z uznanymi zagranicznymi i polskimi pisarzami. Między 15 a 21 maja na organizowany przez Empik Międzynarodowy Festiwal Literatury przyjadą między innymi David Lagercrantz, Charlotte Link, Maja Lunde i Katja Kettu. Przez cały tydzień o książkach będziemy rozmawiać w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Szczecinie. Kuratorem drugiej edycji festiwalu został Szczepan Twardoch.


OD LEWEJ: MAJA LUNDE, KATTJA KETTU, DAVID LAGERCRANTZ, CHARLOTTE LINK


Apostrof nie zwalnia tempa. W tym roku czeka nas jeszcze więcej wrażeń, od których serca miłośników literatury zabiją mocniej. Wielbicieli mocnych wrażeń ucieszy „Oszukana” – nowa książka i wizyta niemieckiej królowej kryminałów Charlotte Link. Pierwszy raz nad Wisłę przyjedzie David Lagercrantz – to dzięki niemu miliony czytelników na całym świecie mogły znowu przeczytać o losach Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander z sagi „Millennium”. Apostrof będzie także pierwszą okazją do porozmawiania z Mają Lunde, która pisząc bestsellerową „Historię Pszczół”, pokazała meandry ludzkiej psychiki. Nigdy wcześniej w Polsce nie była też Katja Kettu, która „Akuszerką” weszła na giełdę najbardziej fascynujących głosów literatury północy a jeszcze przed festiwalem ukaże się jej „Ćma”.

Nowa książka Jakuba Żulczyka – „Wzgórze psów” to najbardziej wyczekiwany rodzimy tytuł tej wiosny. Autor po raz pierwszy po premierze spotka się z czytelnikami właśnie na Apostrofie. To tylko jedna z festiwalowych premier. Z Wojciechem Kuczokiem porozmawiamy o opartej na faktach powieści „Czarna” a z Wojciechem Miłoszewskim o „Inwazji”, czyli pierwszym tomie z serii „Wojna.PL”. Nie zabraknie klasyków literatury współczesnej. Na Apostrofie pojawi się niekwestionowana ikona polskiego reportażu, Hanna Krall razem z wyjątkowym zbiorem jej wszystkich reportaży wydanych w jednym tomie zatytułowanym „Fantom bólu”. Listę kolejnych gości organizatorzy zdradzą już pod koniec marca.

Kuratorem tegorocznej edycji został Szczepan Twardoch – jeden z najbardziej cenionych polskich współczesnych pisarzy. Autor bierze udział w przygotowaniu programu festiwalu, zaproponował część zaproszonych autorów, tematy dyskusji i wydarzeń specjalnych. – Zawsze zastanawiałem się co skłania czytelników do udziału w festiwalach literackich. Może właśnie dlatego przyjęcie roli kuratora Apostrofu jest dla mnie ciekawym i zupełnie nowym doświadczeniem, które pozwala spojrzeć na literaturę z innej perspektywy. Będę się starał włączyć w festiwal tematy, które mnie szczególnie interesują. Jeśli moje wybory mogą sprowokować kogoś do przemyślenia pewnych spraw, sprowokować do lektury książek, które są dla mnie ważne, to z pewnością warto spróbować – mówi Twardoch.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest organizowany przez Empik. To podziękowanie dla czytelników, którzy – wbrew statystykom – z entuzjazmem podchodzą do książek i ich autorów. Zeszłoroczna, pierwsza edycja festiwalu, której kuratorką była Sylwia Chutnik, gościła ponad 100 autorów, wśród których znaleźli się m.in. Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen, Paullina Simons, Olga Tokarczuk, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Janusz Głowacki, Wiesław Myśliwski czy Jerzy Pilch.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
15-21 maja 2017 roku
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin
Organizator: Empik
Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo W.A.B, Od Deski Do Deski, Wydawnictwo Sonia Draga
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/273349523078383/ 


***
Za przesłane materiały dziękuję Bussiness&Culture 

6 komentarzy:

 1. Super! Edycja, która odbyła się. W tamtym roku była bardzo dobrze przygotowana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już się nie mogę doczekać! :D
  Dzięki za informacje! :D

  Nie mogę teraz odnaleźć, jaki pisarz będzie w Gdańsku... -,-

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam na kilku spotkaniach w tamtym roku, rewelacja:) a spotkanie z Charlotte Link również miło wspominam. Z pewnością jej najnowsza książka w której opisuje walkę z chorobą swojej siostry jest na pewno bardzo przejmująca.
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale się cieszę, że natrafiłam na Twój post! Niestety za wiele dotychczas o tym wydarzeniu nie słyszałam, ale wiedząc jakie osoby pojawią się w tym roku, chyba będę musiała pomyśleć nad wyjazdem do Krakowa. Będę śledzić wszystkie nowe informacje, mam nadzieję, że w tym roku festiwal mnie nie ominie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wybierasz się? Bo ja mam coraz większą ochotę i chyba wpadnę do Katowic :D Nie mam aż tak daleko, głupio byłoby przepuścić taką okazję, bo na poprzedniej edycji nie byłam. Jeśli czas i nauka mi na to pozwolą, to się wybiorę :D
  rude-pioro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo chętnie :)! Tylko ciekawa jestem kto będzie w tych naszych Katowicach...

   Usuń

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.