ZAPOWIEDŹ: „Księga morza, czyli jak złowić rekina giganta z małego pontonu na wielkim oceanie o każdej porze roku” Morten Strøksnes

Cześć! Dzisiaj przychodzę do Was z zapowiedzią wyjątkowego reportażu o... morzu? W końcu taki jest tytuł, prawda? Niesamowicie długi, ale jakże pomysłowy! Przyznaję, że czekam na premierę tej książki od początku tego roku. Od niedawna zaczęłam czytać więcej literatury faktu, a bezkresny błękit fascynuje mnie od zawsze. Jakie sekrety będzie skrywać książka Norwega? Ja już nie mogę się doczekać, a Wy?

Autor: Morten Strøksnes
Tytuł: Księga morza, czyli jak złowić rekina giganta z małego pontonu na wielkim oceanie o każdej porze roku
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie  
Ilość stron: 336
Premiera: 16.03.2017

Opis: Śmiała wyprawa, szaleńczy pomysł, wielkie wyzwanie, groźny żywioł i piękna natura. Dwójka przyjaciół – Morten i Hugo – pakuje sprzęt, wsiada do małego pontonu i wyrusza w misję, która ciągnąć się będzie przez cały rok, w tempie zmieniających się pór roku. Jaka to misja?

W głębinach morskich w pobliżu Archipelagu Lofoty, uznawanego za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, żyje wielki rekin polarny. Dorasta do 8 metrów długości, waży ponad tonę i dożywa pięciuset lat. Jego mięso zawiera toksyny, przyprawiające ludzi o halucynacje. Morten i Hugo postanawiają na niego zapolować.


Zarzucając przynęty, walcząc ze sztormem, mijając mielizny i szkiery, rozmawiają o życiu, polowaniu, ucieczce od cywilizacji i morzu – jego tajemnicach, niezwykłości, istotach zamieszkujących głębiny. I owszem, nie stronią też od alkoholu.

Ten arcyciekawy reportaż o morzu, pełen odniesień do historii, literatury, sztuki, mitologii, ekologii czy życiowych mądrości prostych rybaków jest zarazem książką, która pozwala nam uciec na chwilę od cywilizacji i zaspokoić dziecięce marzenie o wielkiej przygodzie. Jej literackie wartości doceniono, przyznając autorowi Nagrodę Bragego i Nagrodę Krytyków.

Przez fiordy na otwarte morze. Bestseller z Norwegii o przyrodzie, która nie przestaje nas zachwycać i stawiać przed nami wyzwania oraz drzemiącej w nas tęsknocie za wielką przygodą.

***

5 komentarzy:

 1. Ciekawa tematyka. Poczekam na pierwsze recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dość nietypowa pozycja, chętnie zobaczyłabym ją na swojej półce ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się bardzo ciekawie:) Opis na okładce trochę skojarzył mi się z Moby Dickiem ;)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię sięgać po literaturę faktu, aczkolwiek z takim tematem jeszcze się nie spotkałam. Chętnie poczytam.

  OdpowiedzUsuń

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.